Bulunduğunuz Sayfa
HOBİ KEYFİM SAĞLIK 

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudun açıkta olan bir parçası olan ellerimiz zarar görmeye daha yatkındır. Güneşe maruz kalması ve fiziksel işler ile ilgili aşırı stres ellerin hasar görmesine neden olur. Yaşlanmanın ilk belirtisi ise kırışıklıklardır. Çoğu zaman el bakımını ihmal ederiz. Şimdi evde bulunan malzemelerle doğal el bakımı maskeleri hazırlayacağız.

Yaşlanmanın erken belirtilerini önlemek için gerekli özeni kendimize göstermeli ve el bakımını düzenli olarak yapmalıyız. Dudaklarınıza da gereken özeni göstererek dudak maskesi yapabilirsiniz.

Ellerinizde oluşan kırışıklıkları önlemek ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için sizinle birkaç yöntem paylaşacağız.

1-Zeytinyağı 

Zeytinyağı el bakımında en eski doğal yöntemlerinden biridir. Cildi nemlendirir ve derinin altından cildi besler. Yatmadan önce ya da  banyodan önce ellerinize zeytinyağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Yağ cildin derinliklerine ulaşarak kırışıklıkları gidermeye yardımcı olacak ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engelleyecektir.

2-Muz

Muzun içerinde bulunan A, B ve E vitamini, iyot, demir, çinko, magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Muzda ki vitamin ve mineraller cildi gençleştirmeye yardımcı olur ve kırışıklıkları giderir. Muz ile sütü püre yaparak hamur haline getirin ve ellerinize uygulayın. Kurumaya yakın ılık su ile ellerinizi yıkayın.

3-Ananas

İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve güçlendirir. Ananası ezip ellerinize uygulayın ve 20 dakika boyunca ellerinizde bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın sonrasında bir nemlendirici kullanın. Düzenli olarak uyguladığınızda kırışıklıkların azaldığını sizde göreceksiniz.

4-Süt, Şeker ve Limon 

En iyi tedavilerden birisidir. Limon suyunu şeker ile karıştıralım. Bu karışımı ellerimize uygulayalım. Dairesel şekilde ellerimize hafif masaj yapalım. Kirli ve ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayacak ve lekelerin giderilmesinde yardımcı olacaktır. Ellerinizi yıkayıp 15 – 20 dakika sütün içerisinde bekletin. Sütte bulunan yağ asitleri ve antioksidan kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

5-Karpuz

İçerdiği su bakımından cildi nemlendirir ve cildin altına geçerek yeni hücrelerin oluşumunda etkilidir. 1 dilim karpuz ile ellerimizi ovalım. 15 – 20 dakika bekletip soğuk su ile yıkayalım.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

*